Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Yatılı Yaz Kur’an Kursu Kapanış Programı’nda konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yaz Yatılı Kur’an Kursu programları çerçevesinde çocuklara Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler alanında bilgi, bilinç ve beceri kazandırmayı hedeflediklerini belirterek, kültürel, sosyal, dini ve manevi bedeller ekseninde kendilerini geliştirmek.

Büyük Çamlıca Mescidi Konferans Salonu’nda düzenlenen Yaz Yatılı Kur’an Kursu’nun kapanış programında Kur’an-ı Kerim okundu.

Erbaş, burada yaptığı konuşmada öğrencilerle iç içe olmaktan ve onları ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

En mutlu olduğu anların gençlerle iç içe olduğu zamanlar olduğunu belirten Prof. harap bir meskenin misâlidir. İçinde Kur’an bulunan bir kalp, o kalb, müreffeh, yani bereketli ve huzurlu bir ev gibidir.’ Yaz Kur’an Kurslarında o neşeli,huzurlu,huzurlu sesleriyle insanları sevindiren o ev gibi olacaksınız.Bizler Kur’an-ı Kerim’i öğretmek,Peygamberimizin üstün ahlakını tanıtmak ve dünyaya örnek bir hayat modeli sunmak gayretindeyiz. onun yolu.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm illerde ve ilçe müftülüklerinde yaz Kur’an kursları için çalışan yaklaşık 150 bin öğretmen ve 90 bin cami ile bu çabanın içinde olduklarına işaret eden Erbaş, bu anlayışla çeşitli programlar düzenlediklerini söyledi. ve çocuklarına Kuran rahmeti bahşedilmiştir. iklimle tanıştıklarını kaydetti.

2017 yılından bu yana uygulanan programın bunlardan sadece biri olduğuna değinen Erbaş, “Bu program çerçevesinde çocuklarımız hem Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler alanında bilgi, bilinç ve marifet kazanıyor, hem de kendilerini geliştiriyor. kültürel, sosyal, dini ve manevi bedeller ekseninde… Bugün böyle bir programın sonuna geldik.” ifadeleri kullandı.

“Bölgedeki depremzedelerimiz için özel bir program gerçekleştirdik”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ülkede meydana gelen büyük depremler nedeniyle bölgedeki depremzedeler için özel bir program düzenlediklerini anlattı.

Erbaş, bu kapsamlı programın en temel amaçlarının çocukların din eğitimine yön vermek, moral ve manevi yönden desteklemek, depremin yıpratıcı etkilerini azaltmak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: İstanbul’da kız ve erkek öğrenciler için farklı yurtlarda Kur’an kursu.

Yaz Kur’an kurslarında öğrencilerin Kuran okumayı öğrendiklerini ve Hz. Camilerimizin manevi atmosferinde buluşmak bizler için en büyük mutluluk.Bu buluşmanın sizler için de büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.Size yeni fırsatların ve güzelliklerin kapılarını açtığına inanıyorum.” söz konusu.

Erbaş, öğrencilerin Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenmenin yanı sıra farklı atölye çalışmaları sayesinde daha keyifli, faydalı ve değerli şeyler öğrendiklerini, okuma saatleri, film saatleri ve ders dışı etkinliklerle eğlenceli ve verimli zaman geçirdiklerini kaydetti.

Büyük bir musibet ve sıkıntıların yaşandığını dile getiren Erbaş, “Bizim inancımızda ümitsizliğe yer yoktur. Biz inanıyoruz ki her zorlukla birlikte bir çok imkan vardır. Her zorluğun arkasında nice güzellikler vardır. Hamd milletimize olsun. tüm zorlukların üstesinden geleceğimizi ifade ediyoruz. Birlikte tüm zorlukların üstesinden geleceğiz.” şeklinde konuştu.

Erbaş, çocuklarla fotoğraf çektirdi

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpagus ve Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Dr. Kerim Şükrü Ünlü de katıldı.

Sinemada şiir dinletisinin gösterildiği programda öğrenciler tarafından Erbaş’a Prof. Dr. İkram ikram edildi.

prof. Dr. Erbaş, kursa katılan çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu