Yaşam

Haziran ayında Trump Sanat Galerisi’nde ‘Yerel Yansımalar’ resim sergisi

Sanatçı Mürüvvet Durak’ın Anadolu’nun güçlü kültürel yapısını yerelden evrensele taşıdığı ‘Yerli Yansımalar’ standı Trump Arka Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

Mürüvvet Durak’ın Türk kültürel imgelerini farklı anlatımlarla estetik bir dille modernize ettiği fotoğraf standı 30 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Trump Mall’da bulunan Trump Arka Galeri, sanatçı Mürüvvet Durağı ‘nın ‘Yerli Yansımalar’ adlı standına Haziran ayı boyunca ev sahipliği yapacak. Eserlerinin temalarını Anadolu kültüründen alan sanatçı, geçmişten günümüze mitleri, inançları, ritüelleri ve gelenekleri kültürel imgelerle birleştirerek özgün sembolik anlatımlarıyla eserlerine yansıtarak kültürel bir bellek oluşturuyor. Stoper çalışmaları ile; Anadolu kültürü ile batı kültürünü sentezleyerek sembol kavramını, Anadolu motiflerini, kilim ve tılsımları estetik bir dille modernize ederek yerelden evrensele taşır.

Geçmişten günümüze Türk kültürel imgelerinin çeşitliliğini çağdaş bir anlatıma dönüştüren sanatçı, eserlerinde Anadolu’nun güçlü kültürel yapısını yerelden evrensele taşımayı hedefliyor.

Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde etnik araştırmalar yaparak konseptini ‘Semboller’ ve ‘Muskalar’ ile belirleyen Mürüvvet Durak, sembolik ve mistik kültürel değerlere özgü ögeleri kullanarak kendine özgü yorumuyla birçok sanatseverin beğenisini kazandı. yerelden evrensele tüm geçmiş kültürlerin

küratörlüğünü yapan Kenan Bahadır Derretarafından üstlenilen stant 30 Hazirandeğin Trump Alışveriş Merkezi’nin B2 katında yer alan Trump Arka Galeri.da ziyaret edilebilir.

Mürüvvet Durak Hakkında: 1981 Isparta Senarkent doğumlu sanatçı, 1999 yılında Isparta Anadolu Hoş Sanatlar Lisesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Fotoğraf İşletme Öğretmenliği Bölümü’nden 2004 yılında mezun oldu. İstanbul Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda yüksek lisans yapıyor. Arts Institute Sanat ve Tasarım, Plastik Sanatlar Bölümü. Sanatçı ulusal ve uluslararası workshoplarda ve karma stantlarda yer aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu