Haber

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, Kırgızistan Büyükelçisi Kazakbayev’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kırgızistan Büyükelçisi Ruslan Kazakbayev’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kırgızistan Büyükelçisi Ruslan Kazakbayev’i külliyedeki makamında kabul etti. Topçu, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her zaman, maddi ve manevi, kardeş Kırgızistan devletinin ve kardeş Kırgız halkının her alanda yanında olduğunu ve olmaya devam ettiğini belirtti.

Topçu, Kırgızistan ile Türkiye’nin ortasındaki dostane çıkarlara dikkati çekerek, “Türkiye, devleti ve milletiyle, kardeş Kırgız halkının ve kardeş Kırgız halkının her fırsatta ve neredeyse her zaman, maddi ve manevi yanında olmuştur. 1991’den beri her alanda. Biliyorsunuz kardeş ülke Kırgızistan’ı ilk tanıyan ve büyükelçilik açan ülke Türkiye oldu.”

“Türkiye-Kırgızistan ilişkileri kardeşlik ve kazan-kazan temelinde devam edecektir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Kırgızistan ilişkilerine ilişkin sözlerini hatırlatan Topçu, “Aynı annenin çocukları, aynı ailenin fertleri olarak tüm ortaklıklarımızı genişletmek, barış ve işbirliği içinde geleceği onlar üzerine inşa etmek zorundayız.” “Türkiye-Kırgızistan ilişkileri stratejik ortaklık düzeyindedir. Kardeşlik ve kazan-kazan temelinde dünya durdukça her alanda yükselmeye devam edecektir.”

“Kardeşlik ilişkilerinin artarak devam etmesi için kültürel ve gidiş-dönüşlerin artmasını sağlayacağız”

Kırgızistan Büyükelçisi Ruslan Kazakbayev ise Türkiye’ye atanmasının hem sürpriz olduğunu hem de çok duygulandığını belirtti. Kırgızistan’ın Oş şehri ile İstanbul ilk kez onun zamanında kardeş şehir oldu. Bunu takiben Türkiye ve Kırgızistan’ın ortasında 40-45 tane kardeş şehir var. Kardeşlik bağlarının artarak devam etmesi için kültür ve gidiş-dönüş gezilerini artıracağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tacikistan ihtilafındaki desteği için de minnettarız” dedi.

Toplantı, Yalçın Topçu’nun Büyükelçi’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan adına hediye takdimiyle sona erdi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu